ODBOJKASICE SAMPIONKE EVROPE: SRBIJA – HOLANDIJA 3:1

Odbojkašice Srbije su šampionke Evrope! Pred našim devojama u finalu je pala reprezentacija Holandje sa 3:1 (25:20, 25:22, 18:25, 25:18)

Prethodnu su naše odbojkašice osvojile zlato 2011. godine i ovo im je jubilarna 15. medalja na svim takmičenjima od 2006! Zanimljivo, nae devojke su zlato osvojile na dan kada su odbojkaši postali Olimpijski šampioni u Sidneju.Izabranice Zorana Terzića su do titule u Azerbejdžanu stigle bez ijednog poraza, Holandiju su savladali dva puta, pošto su prethodno naše igračice bile bolje u grupi, a pred Srpkinjama su padale još Čeka, Belgija, Belorusija i Turska. U finalu je briljirala Boškovićeva sa 29 poena, 15 je osvojila Mihajlovićeva, a 12 dodala Veljkovićeva. S druge strane, najefikasnija je bila Ivon Belijen sa 13.

Holanđanke su na startu prvog seta diktirale tempo i stekle dva poena prednosti na prvom tehničkom tajm-autu (8:6). Ali, brzo su se razigrale Boškovićeva i Mihajlvićeva te uz odličnu odbranu našeg tima donele preokret na 11:10.Nastavile su naše devojke da kontrolišu dešavanja na terenu i brzo povele 19:15, pa 22:16 za odličnu situaciju u finišu prvog seta. Ali, usledio je pad u igri naših, Holandija je to iskoristila i sa tri vezana poena smanjila rezultat (22:19). Ali, Mihajlovićeva je zaustavila seriju protivnica, donela Srbiji četiri set lopt da bi naš tim sjajnim servisom stigao do 25:20 i vođstva 1:0 u finalu.

Srpkinje su furiozno otvorile drugi set i povele sa 5:1, ali nisu Holanđanke odustajale, borile su se i stigle na dva poena minusa (9:7). Potom se igralo poen za poena, da bi naše devojke ipak na drugi tajm-aut otišle sa prednošću od 16:14. Međutim, posl pauze Holanđanke su vezale pet poena i preokrenule na 19:16. Onda je na scenu stupila sjajna Tijana Bošković i Srpkinje su izjednačile na 20:20, pa ponovo povele, a onda prvu set loptu pretvorile u set (25:22) i stekle vođstvo od dva seta u meču. Malo su se umorile i posustale naše igračice u trećem setu, što su Holanđanke koristile. Brzo su povele 13:8, pa 17:11, raslo je samoouzdanje Holanđankama samim tim i prednost, pa su na kraju bez mnogo problema dobile set sa 25:18 i smanjile rezultat na 2:1.Ali, to je bilo sve. Nisu naše odbojkašice dozvolile da ih iznenade u četvrtom setu. Nakon egala na startu Srpkinje su povele 12:8, pa 16:11, a onda nezaustavljivo jurišale ka pobedi i zlatnoj medalji – 3:1.

SRBIJA – HOLANDIJA 3:1 (25:20, 25:22, 18:25, 25:18)

Dvorana: Baku arena. Sudije: Juraj Mokri, Eldar Zulfugarov.

SRBIJA: Busa, Živković 2, Popović, Malešević 8, Mihajlović 15, Mirković, Veljković 12, Pušić, Bjelica, Stevanović 9, Rašić, Bošković 29, Milenković, Blagojević

HOLANDIJA: Knip, Stoltenborg, Belien 13, Plak 5, De Krujf 11, Balkestejn-Grothes 6, Šot, Sletjes 9, Buijs 10, Dijkema 2, Jasper, Dalderop, Polder, Kolhas