Kosarkasi Srbije stotkom protiv Portorika se plasirali na Olimpijske igre – 108:77

San je ostvaren, košarkaši Srbije idu na Olimpijske igre! “Orlovi” su u finalu kvalifikacionog turnira za Rio deklasirali Portoriko sa 108:77, stvorivši ogromnu prednost posle prvih 10 minuta igre

Nije bilo Srbije u Londonu na Olimpijskim igrama 2012. godine, ali “orlovi” će u Riju imati priliku da sve to nadoknade.

Fantastičnom igrom, pogotovo u prvoj četvrtini, košarkaši Srbije nisu ostavili ni trunku dileme ko će se iz Beograda plasirati na Igre, jer je posle samo 10 minuta igre bilo 37:11 protiv Portorika.

Prednjačili su Bogdan Bogdanović, koji je ubacio 26 i Nikola Jokić strelac 23 poena, ali nije bilo večeras slabog igrača u srpskom timu.

Upravo Nikola Jokić je proglašen za MVP igrača kvalifikacionog turnira.

Žrebom će biti određeno u koju grupu na Olimpijskim igrama će igrati reprezentacija Srbije.

SRBIJA – PORTORIKO 108:77 (37:11, 23:16, 22:29, 26:21)

Dvorana: Arena. Gledalaca: 17.120. Sudije: Ijerezuelo (Španija), Bisang (Francuska), Vejland (Kanada).

SRBIJA: Teodosić 3, Simonović 11, Dangubić, Bogdanović 26, Marković 2, Kalinić 15, Nedović 5, Birčević 13, Raduljica 4, Jokić 23, Štimac 4, Jović 2.

PORTORIKO: Klemente 4, G. Dijaz 3, Barea 22, Arojo 14, Kolon 6, B. Dijaz 7, Sančez Rosa 10, Balkmen 4, Galindo, Oland 2, Uertas 5, Ramos.

Tok meča:

Manje od dva minuta do kraja, Štimac je prvim pogotkom obradovao navijače u Areni – 103:73.

Egzibiciona igra reprezentacije Srbije u poslednja dva-tri minuta, a Portorikanci koriste svaku priliku da šutnu trojku i to im dosta dobro ide – 101:70.

Nikola Kalinić trojkom iz ugla prebacuje 100 poena za Srbiju – 101:65!

Lepa akcija dvojice najefikasnijih, Bogdanovića i Jokića i lagana egzekucija za 94:62. A, onda odmah potom još jedna efektna akcija i pogodak Jokića – 96:62.

Ekspresnih 5:0 Srbije, odnosno Bogdana Bogdanovića na početku poslednje četvrtine – 87:56!

Pogotkom Olanda u poslednjoj sekundi Portoriko je na kraju treće četvrtine smanjio na 82:56. Još 10 minuta deli Srbiju od plasmana na Olimpijske igre!

Serija Portorika 6:0 i smanjena razlika na 30 poena – 82:52.

Po zvaničnoj informaciji, meču prisustvuje 17.120 gledalaca!

Preterana egzibicija ispod koša Portorika odnela je danak: Birčević se povredio, dobio je jak udarac u rame i morao je da izađe iz igre.

Srbija nastavlja sa visokim ritmom, nema opuštanja! Raduljica ubacuje prve poene (2+1) i “orlovi” su nadomak 40 poena razlike – 81:42.

Na trojku Baree, odgovorio je istom merom Bogdanović, što je njegov  18. poen, pa se izdvojio kao najefikasniji igrač utakmice – 76:39.

Birčević se polako, ali sigurno, približava najefikasnijim igračima na meču. Koš uz faul i realizovano bacanje i to je 13. poen novog igrača Partizana – 71:34.

Prvi koš u nastavku je postigao Arojo, trojku, ali je Jokić odgovorio odličnom solo akcijom (62:30).

Gotovo je prvo poluvreme, iz beogradske Arene se već vidi Rio! Srbija je deklasirala Portoriko u prvih 20 minuta igre – 60:27.

Po 13 poena postigli su Bogdan Bogdanović, Nikola Jokić i Nikola Kalinić, prati ih Stefan Birčevi ć sa osam.

Mini serija Portorika, šest vezanih poena i selektor Đorđević traži tajm-aut (56:27).

Idu “orlovi” na preko 30 poena prednosti! Jokić dominira pod košem Portorika, skupio je 13 poena, šest skokova i četiri asistencije za sada – 54:21.

Bogdan Bogdanović sa 13 poena preuzima dirigentsku palicu i najefikasniji je igrač utakmice (46:19). Pet minut pre kraja četvrtine Srbije košem Jokića dolazi do 29 poena prednosti – 48:19.

Drugi deo igre otvorio je Simonović pogotkom za 39:11. To je jedini pogodak Srbije u dva minuta druge četvrtine, pa je selektor Đorđević zatražio tajm-aut.

Kraj prve četvrtine, Srbija vodi 37:11! Fantastičnih 10 minuta igre naše reprezentacije, ekipa Portorika ne zna bukvalno sa koje strane sipa u njen koš!

Kalinić najefikasniji sa devet, Bogdanović iza njega sa osam poena.

Kakva kombinacija Partiuzanovca Birčevića i Zvezdaša Simonovića i zakucavanje asa crveno-belih za 34:7!

Dalekometna artiljerija Srbije nastavlja da sipa. Sada je Kalinić ubacio trojku, a razlika je otišla na 23 poena razlike – 28:5! I to je još prva četvrtina!

“Pukla” je i dvocifrena razlika posle pogotka Jokića i trojke Bogdanovića – 14:3! Posle tačno pet minuta igre 16 razlike za Srbiju nakon trojke Teodosića – 19:3!

Birčević je trojkom ubacio prve poene za Srbiju, a posle ukradene lopte Kalinić je iz kontre doneo prvo vođstvo našem timu – 5:3. Nova dva poena ubacio je Jokić, na to se nadovezao Bogdanović i Srbija ekspresno dolazi do 9:3, a Portoriko uzima tajm-aut.

– Deset minuta pre početka Arena još nije puna onoliko koliko bismo svi voleli da je. “Orlovi” zaslužuju veću podršku!

– Igrači se zagrevaju, Arena se polako puni…