ATP LONDON 2016: MAREJ DJOKOVIC 2:0 (6:3,6:4)

Marej pobedio Đokovića u finalu mastersa i odbranio prvo mesto – 2:0
Endi Marej je teniski kralj na kraju 2016. godine! Britanski teniser je pobedio u dva seta Novaka Đokovića, bivšeg broja 1 u finalu završnog mastersa u Londonu i potvrdio da je zasluženo novi vladar “belog sporta” – 6:3, 6:4

Endi Marej je bio bolji igrač tokom celog finala. Novak Đoković je pravio neverovatno mnogo grešaka, tri voleja je promašio čak na samoj mreži, poklanjao je poene šakom i kapom.

Pored toga, srpski teniser je sve vreme imao letargični izraz lica, bez ikakvih emocija je pratio svoje i loše i dobre poteze, nije bio ni nalik igraču koji je samo 24 časa ranije rasturio na deliće Keija Nišikorija u polufinalu turnira.

Tek u poslednja tri gema srpski teniser se probudio i počeo da igra daleko bolje, ali bilo je kasno. Britanac je skupio ono što mu je ostalo od snage i nerava i priveo je meč kraju, najvažniji meč u njegovoj karijeri.

Marej će tako prvi put u karijeri završiti godinu kao prvi teniser sveta, dok je Novak Đoković ispustio šansu da peti put u karijeri bude najbolji na kraju sezone i time se izjednači sa Rodžerom Federerom.

TOK MEČA:

GEM, SET, MEČ! Endi Marej je pobedio u finalu završnog mastersa i odbranio prvo mesto na kraju 2016. godine!

Ipak ništa od toga. Đoković je tražio inicijativu u poenima i tri je završio udarcem u aut. Marej je na gem od pobede – 3:5. Usledio je potom lak servis gem za Novaka i rezultat je 4:5. Britanac će servirati za meč.

Najbolje odigrani gem u finalu za Novaka Đokovića! Kao da je tek sad opustio ruku i počeo da udara kako zna. Smanjio je na 3:4, ali Marej i dalje ima brejk prednosti. Nadamo se da već u narednom gemu neće više imati.

BREJK! Novak Đoković je pred porazom. Serijom užasnih grešaka potpuno indisponirani srpski teniser je poklonio još jedan gem Endiju Mareju, koji je na dva gema od pobede i odbrane prvog mesta na ATP listi – 1:4. BREJK i na drugoj strani. Prvi put u meču Novak je oduzeo servis protivniku, pitanje je samo da li je došao kasno – 2:4.

Proradio je servis Đokoviću, serijom dobrih početnih udaraca uspeo je da dobije prvi gem u drugom setu – 1:2. Šta je Novak uradio na 30:15… Čist smeč sa same mreže zakuvao je pravo u mrežu. Drugi put u meču je promašio taj udarac i nije čak ni pokazao da se iznervirao. Takav poklon Endi koristi i dobija gem – 1:3.

Nema Novak ni šansu da dođe do brejk lopte. Marej servira sigurno, ne daje nikakve izglede Đokoviću. Brejk je potvrđen, Britanac ima veliku prednost u ovom meču – 2:0.

BREJK! Endi Marej otvara drugi set brejkom! Britanac je nastavio seriju, ne promašuje gotovo ništa, dok se Novak Đoković strahovito muči sa udarcima i gotovo bez ikakve emocije prati poene – 0:1.

Prvi set:

SET! Endi Marej je dobio prvi set sa 6:3! Novak je ponovo napravio seriju grešaka, pogotovo je na 30:15 napravio neverovatan promašaj i bolji igrač je zasluženo dobio prvi deo igre.

BREJK! Endi Marej je lomio i slomio Novaka Đokovića! Prvu šansu u osmom gemu Britanac je iskoristio posle niza grešaka srpskog tenisera i vodi 5:3. Marej će servirati za set.

Posle najdužeg, jedan od najkraćih gemova. Marej je pronašao servis i “izbombardovao” je Đokovića za 4:3.

Skoro 10 minuta trajao je šesti gem! I bilo je svega u njemu! Najpre Marej nije iskoristio dve brejk lopte, pa je Đoković na dve prednosti za njega doslovno poklonio poene Britancu neviđenim greškama, da bi posle sto muka uspeo da odbrani svoj gem i izjednači na 3:3.

Prvi servis nikako ne sluša Mareja, ali ni Đokovića nikako ne ide ritern na drugi protivnikov servis. Britanac uspeva i bez dužih razmena da dobije i treći svoj gem – 3:2.

Posle 40:0 uspeo je Đoković da priđe na 40:30, a onda je poslao loptu u dubok aut i poklonio Mareju vođstvo od 2:1. A, Novak ponovo glatko, da ne može lakše, dobija svoj servis gem – 2:2.

Prvi gem u meču dobio je Endi Marej, iako je napravio dve duple servis greške i pogodio samo jedan prvi servis – 1:0. Odgovorio je Novak sigurnim servis gemom, bez ijednog izgubljenog poena – 1:1.

Ana Ivanović se na tviteru javila da je u O2 areni, sa njom je i Bastijan Švajnštajger, ali nijednom nije ni pomenula da će bodriti Novaka Đokovića…

Endi Marej je izabrao da prvi servira.

U dvorani je i srpski fudbalski trener Slaviša Jokanović, šef struke londonskog Fulama.

Čini se da na Đokovićevom licu nije bilo toliko tuge. Ipak je u 2016. osvojen Rolan Garos

Novak Đoković, Endi Mari

Nažalost po Novaka Đokovića i njegove navijače, srpski teniser neće završiti 2016. godinu na prvom mestu

Poraz od Endija Marija ga je u tome sprečio, ali, bez obzira na sve, na Novakovom licu nije bilo mesta za tugu.

Sjajna godina je ipak iza mene. Pogotovo prvih šest meseci. Srećan sam što sam igrao ovakav meč sa Marijem i što smo obojica postali deo istorije – rekao je Novak, a potom se okrenuo ka protivniku:

On je sada zasluženo broj jedan. Igrao je bolji tenis u drugom delu godine, ali i na ovom meču.

Nedugo zatim usledio je gromoglasan aplauz svih prisutnih u O2 Areni u Londonu.